Cultuurlandschap
Kwaliteit door ontwikkelen
Sturing geven aan ruimtelijke ontwikkelingen
foto: Theo Baart
Het cultuurlandschap verandert door allerlei ruimtelijke ontwikkelingen. Denk aan de groei van de steden en de krimp op het platteland, de toenemende behoefte aan mobiliteit en de noodzaak om energie op een duurzame manier op te wekken, waardoor er bijvoorbeeld windmolens en zonneweides komen. Maar denk ook aan de schaalvergroting in de landbouw, waardoor boerenbedrijven en kassencomplexen groter worden.
Behouden en vernieuwen hoeven niet met elkaar te botsen. In tegendeel: ze kunnen van elkaar profiteren. Daarin schuilt dan ook de uitdaging: hoe kunnen we nieuwe ontwikkelingen letterlijk de ruimte geven, op een manier dat ze geen afbreuk doen aan het cultuurlandschap en de monumenten, maar deze juist versterken en de kwaliteiten ervan benutten?
Hoogtepunten 2017 - 2018
Leidraad Landschap en cultuurhistorie
In 2018 is de Leidraad Landschap en Cultuurhistorie geactualiseerd. De regio’s staan meer centraal. In de Leidraad staat cultuurhistorische achtergrondinformatie en beeldmateriaal waarmee duidelijk wordt gemaakt wat het landschap uniek maakt en welke cultuurhistorische waarden daarbij
horen. De Leidraad geeft praktische handvatten hoe er moet worden omgegaan met ruimtelijke ontwikkelingen. Het wordt gebruikt voor de Omgevingsvisie en de Omgevingsverordening. Het steunpunt monumenten en archeologie brengt de Leidraad onder de aandacht bij gemeenten.

Steunpunt Monumenten en Archeologie
Het Steunpunt Monumenten en Archeologie ondersteunt sinds 2017 gemeenten bij het uitvoeren van de wettelijke taak op het
gebeid van monumenten en archeologie.
Ze organiseren bijeenkomsten, zoals de Actualiteiten & Ontwikkelingen dag, de Dag van de Herbestemming en kennisbijeenkomsten bij
gemeenten over de Omgevingswet, erfgoedteams en herbestemming.
Ook ontwikkelt het Steunpunt handreikingen. Op de vernieuwde website zijn in de kennisbank diverse documenten te raadplegen zoals de handreikingen, de archeoglossy's, verslagen van kennisbijeenkomsten. Voorbeelden hiervan zijn het artikel Erfgoed in de Omgevingswet (juli 2018), de Archeoglossy over het Duingebied (december 2018), en de Infographic voor hulp bij Herbestemming.
Daarnaast zet het Steunpunt jaarlijks extra budget in voor thematische projecten gericht op drie grote opgaven uit het cultuurbeleid: cultuurlandschap, herbestemming en de omgevingswet..